środa, 29 sierpnia 2012

Sekret Dobrej Zupy - TECHNIKA I RODZAJE

  zupa
 • Poprzednie części uświadomiły nam historię zupy, czym różni się wywar od bulionu i jak taki najlepiej przyrządzić. Dzisiaj chcę zwrócić uwagę na rodzaje i smak zupy, no cóż, nie jest to sprawa taka prosta. Smak zupie nadaje, tak zwany Składnik Główny (pomidory, brokuły, ogórki), zwykle też decyduje o jej nazwie. Zupę możemy trochę zmodyfikować, aby bardziej odpowiadała naszym gustom, znane nam są sposoby zabielania i zagęszczania. Pierwsza metoda polega na dodaniu do zupy śmietany, jogurtu lub mleka. Druga natomiast polega na dodaniu zawiesiny lub zasmażki, warto dodać, że zagęścić zupę można również poprzez redukcję wody, czyli gotowanie na wolnym ogniu. Zabielanie i zagęszczanie, moim zdaniem prowadzi głównie do zwiększenia kaloryczności zupy, aby była bardziej sycąca.
  Warto wspomnieć, że jako dziecko lubiłam eksperymentować w kuchni i bardzo często zdarzyło mi się uparcie twierdzić, że zupa nie jest wciąż tak doprawiona jakbym chciała, co doprowadziło to mocnego przesolenia. Oczywiście skończyło się tym, że nie zjadłam jej w ogóle.
  Inną historią była pewna przygoda. Pewnego dnia w książce, jako dzieci przeczytaliśmy o człowieku, który polecał zupę zrobioną z kamieni, które leżały w morzu. My nad morzem nie mieszkaliśmy i stwierdziliśmy, że takie w naszym ogródku, wykopane z ziemi, całkowicie wystarczą. Jak się strasznie pomyliliśmy, wyszła nam woda z ziemią. A zdziwiona mina naszej mamy była nader karcąca.

  Wracając do rodzajów. Zupę można przygotowywać na wiele sposobów, we wcześniejszej części wspomniałam o mojej zupce z malin. Teraz pragnę rozszerzyć ten temat.

  Pierwszym rodzajem jest zupa czysta. Czyli składająca się z wywaru i dodatków jak mięso czy włoszczyzna. Jest niskokaloryczna i ma charakterystyczny, intensywny smak.

  Jako drugie opiszę zupy-kremy. Często przygotowywane na gotowych wywarach z dodatkiem warzyw i śmietany. Są delikatne i często podawane dzieciom, ale również atrakcyjnie wyglądają na przyjęciach. Kremy można bardzo łatwo i szybko przygotować, do tego są niskokaloryczne. W ostatnich czasach stały się bardzo popularne wśród kobiet.

  Następnie warto wspomnieć o chłodnikach. Są to najczęściej zupy kremy, ale podawane na zimno, są doskonałą propozycją na upalne dni. Z chłodnikami można na bardzo ciekawe sposoby eksperymentować, jak np. Chłodnik z awokado z dodatkiem limonki.
  Ostatnią już pozycję zajmują zupy owocowe. Najczęściej przygotowywane z kilku rodzajów świeżych owoców, ale można również użyć gotowanych lub przetworów. Taką zupę można przygotować na 2 sposoby. Pierwszym, przecieramy owoce przez sito, dodajemy cukier i zabielamy śmietanką, a drugim miksujemy owoce na początku blenderem.

  Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o dodatkach do zup. Dodatki zmieniają lub wzbogacają smak zupy, również zwiększają jej kaloryczność. W Polsce najbardziej znanym dodatkiem jest makaron lub ryż, ale do każdego rodzaju występują jeszcze inne. Groszek ptysiowy i grzanki najlepsze są do zup kremowych, a uszka i pierożki do czerwonego barszczu. Kluski francuskie i lane kluseczki najczęściej dodajemy do zupy jarzynowej, a jajka gotowane na twardo najlepsze są do żurku.

  Zapraszam do następnej części artykułu za tydzień. Wspomnę wtedy o Zupach Świata, które bardzo się między sobą różnią, ale mogą być ciekawą propozycją i dawką wiedzy o świecie.

  Katarzyna Kania
  Camomille Flavor

  więcej na:
   http://www.polska-gotuje.pl/artykul/sekret-dobrej-zupy-technika-i-rodzaje

1 komentarz:

 1. smakiempisany.blogspot.com29.08.2012, 19:06

  fajny artykuł ;) widać, ze znasz się na zupach ;)
  pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za to że tu jesteś :)